The labor supply curve faced by a large firm in a small city is given by w = 60
ID: 1101107 • Letter: T
Question
The labor supply curve faced by a large firm in a small city is given by w = 60 + 0.08L, where L is the number of units of labor per week hired by the large firm and w is the weekly wage rate that it pays. If the firm is currently hiring 1,000 units of labor per week, then the marginal cost of a unit of labor to the firm
a. is twice the wage rate.
b. equals the wage rate.
c. equals the wage rate plus $160
d. equals the wage rate plus $80
e. equals the wage rate plus $240.
(Please explain or show work. I already know the answer, just want to know how to solve it)
Explanation / Answer
w = 60 + 0.08L
If the firm is currently hiring 1,000 units of labor per week,then L=1000
w=60+0.08*1000
w=60+80=140
wage rate=140
total cost incurred to the firm(total wage bill)=wL=60L+0.08L2
marginal cost=d(total cost)/dL=60+0.16L
since L in this case is 1,000 units so
Marginal cost of a unit of labor to the firm is 60+0.16*1000=60+160=220
ans d) equals the wage rate plus $80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.