A local construction company is considering the purchase of a small-load tractor
ID: 1101374 • Letter: A
Question
A local construction company is considering the purchase of a small-load tractor for dirt scraping and levelling. The tractor has the following estimates: initial cost of $75,000, a life expectancy of 15 years, a $5,000 salvage value, an operating cost of $30 per day, and an annual maintenance cost of $6,000. Alternatively, the construction company can lease the same tractor and a driver as needed for $210 per day. The company has a MARR of 12% per year. Compute the number of days per year that the scraper would be required to justify its purchase.
Explanation / Answer
let x be the number of days scraper is required
Net costs of scraper should be equal to 210 * x inorder to justify the purchases
hence
anuual costs = 30*x + 6000
210* x*PVIFA(12%,15) = -75000 + (30*x +6000) * PVIFA(12%,15) +5000 PVIF(12%,15)
210*x *6.8109 = 75000 + (30*x +6000) * 6.8109 - 5000* 0.1827
180 *x * 6.8109 = 114951.9
hence x = 93.76 days
hence number of days required per year to justify the decision is 94 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.