The cash flows given in table below are for two different alternatives. MARR =10
ID: 1102020 • Letter: T
Question
The cash flows given in table below are for two different alternatives. MARR =10%
Data
M
N
Initial Cost
$20,000
$80,000
Uniform Annual Benefits
$6,000
$10,000
Salvage Value
$5,000
$20,000
Useful Life in years
5
infinity
The equivalent uniform annual worth (EUAW) of alternative N is ______________.
Hint: Assume the Salvage Value is never realized since N is infinite.
Data
M
N
Initial Cost
$20,000
$80,000
Uniform Annual Benefits
$6,000
$10,000
Salvage Value
$5,000
$20,000
Useful Life in years
5
infinity
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
It is a case of Perpetuity (since annual cash inflows continue to occur for an indefinite period of time)
Present Value of Cash Flows (Associated with N) = Uniform Annual Benefits/MARR = 10000/10% = 100000
Net Present Value = Present Value of Cash Flows (Associated with N) - Initial Cost of N = 100000 - 80000 = 20000
Annual Worth = Net Present Value*MARR = 20000*10% = $2000
Answer is $2000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.