A clothing manufacturing firm is deciding whether to invest in a new technology
ID: 1103354 • Letter: A
Question
A clothing manufacturing firm is deciding whether to invest in a new technology that needs an initial investment of $45,000. This will increase cash flows in the first year by $25,000 and $30,000 in the second year. The firm’s current fixed costs are $9,000 and marginal cost is $15. The firm currently charges $18 per unit. If the interest rate is 15% then the net present value of these cash flows is
$6,020.41 ?
$7,380.95
-$7,380.95
-$576.56
$2,826.09
If the interest is 15%, should the firm undertake the investment?
No, since NPV=0
No, since NPV<0
Yes, since NPV<0
Yes, since NPV>0 ?
Explanation / Answer
Ans: -$576.56
Ans: No, since NPV<0
Explanation:
NPV = -45,000 + 25,000(P/F, 15%, 1) + 30,000(P/F, 15%, 2)
= -45,000 + 25,000(0.8696) + 30,000(0.7561)
= -45,000 + 21,740 + 22,683
= -$577 (it is equvalent as $576.56. The difference is due to table value)
Since NPV < 0, the firm should not undertake the investment.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.