The deadline is 13 november Please help, Thank you Suppose the Federal Reserve u
ID: 1106129 • Letter: T
Question
The deadline is 13 november Please help, Thank you Suppose the Federal Reserve uses data to estimate the currency deposit ratio to be 0.90, the ratio of liquid savings assets to transaction deposits to be 8.00 and the excess reserves ratio to be 0.001 a. If it wished to increase M2 by $10 billion, how much would it have to raise the monetary base? b. How far off would the Federal reserve have been if it conducted policy as you describe in (a) but the currency deposit ratio turned out to be 1? c. How far off would the Federal Reserve have been if it conducted policy as you describe in (a) but liquid asset to transaction deposits ratio turned out to be 10? d. How far off would the Federal Reserve have been if it conducted policy as you describe in (a), but the excess reserves ratio turned out to be 0.003?Explanation / Answer
Suppose the Federal Reserve uses data to estimate the currency-deposit ratio to be 0.90, the ratio of liquid savings assets to transaction deposits to be 8.00, and the excess reserves ratio to be 0.001.
A) If it wished to increase M2 by $10 billion, how much would it have to raise the monetary base?
10 x (9/10) x (1/8) + 10(1.001) = 11.13500
$11.135 billion
B) How far off would the Federal Reserve have been if it conducted policy as you describe in (a), but the currency-deposit ratio turned out to be 1?
10 x (1) x (1/8) + 10(1.001) = 11.26 vs. original 11.13500
11.26 - 11.135 = 0.125 aka $125 million too much
C) How far off would the Federal Reserve have been if it conducted policy as you describe in (a), but the liquid asset to transaction deposits ratio turned out to be 10?
10 x (9/10) x (1/10) + 10(1.001) = 10.91 vs. original 11.13500
11.135 - 10.91 = 0.225 aka $225 million too little
D) How far off would the Federal Reserve have been if it conducted policy as you describe in (a), but the excess reserves ratio turned out to be 0.003?
10 x (9/10) x (1/8) + 10(1.003) = 11.15500 vs. original 11.13500
difference = 0.02
= $20 million too little
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.