Suppose that a firm\'s production function is q = 5x0.5 in the short run, where
ID: 1107892 • Letter: S
Question
Suppose that a firm's production function is q = 5x0.5 in the short run, where there are fixed costs of $1,000, and x is the variable input whose cost is $1250 per unit. What is the total cost of producing a level of output q? In other words, identify the total cost function C(q). The total cost of producing a level of output q is OA. 1250q2 25 C(q) = B. 2 1250q 25 OC. C(a) 1,000+9 C(q) = 1,000. C(q) = 1,000 + OD, OE. 2 25 Write down the equation for the supply curve. Enter your answer in the answer box and then click Check Answer.Explanation / Answer
Ans
Given supply curve as P=100q
P=800
q=P/100
Q=800/100
Q=8
The firm will produce 8 units of output.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.