You received no credit for this question in the previous attempt ogen alloy deve
ID: 1108625 • Letter: Y
Question
You received no credit for this question in the previous attempt ogen alloy developed at Sandia National Laboratory is said to have potential uses in electricity- ne w material is expected to have a longer life, and it is believed to have a 40% efficiency rate, which is An indium-gallium-arsenide-nitr generating solar cells. The nearly twice that of standard silicon solar cells. The useful life of a t by using the new solar cells. What rate of return could be realized if an extra investment now of $900,000 would result in extra revenues of $450,000 in year 11, $500,000 in year 12, and amounts increasing by $50,000 per year through year 15? satellite could be extended from 10 to 15 years The rate of return that could be realized was-61 % 1° of 14 Next >Explanation / Answer
The rate of return would be the rate that will make present value of all extra revenue equal to investment
Investment = $900,000
Extra revenue in year 11 = $450,000
Extra revenue in year 12 = $500,000
Extra revenue in year 13 = $550,000
Extra revenue in year 14 = $600,000
Extra revenue in year 15 = $650,000
The present value = revenue/(1+r)n, where r is rate of return and n is number of years
Therefore, -900,000 = 450,000/(1+r)1 + 500,000/(1+r)2 + 550,000/(1+r)3 + 600,000/(1+r)4 + 650,000/(1+r)5
r is realized rate of return
Solving this equation we get value of r as 8.90%
Therefore, realized rate of return = 8.90%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.