The following equations describe an economy. IS Function C = 600 + (.7)(1-t) Y t
ID: 1108709 • Letter: T
Question
The following equations describe an economy.
IS Function C = 600 + (.7)(1-t) Y t = .15 I = 1500 – 75 (i) I = 6 (6%) G = 1000
LM Function L = .3 Y – 65 (i) M/P = 900
a. What is the equilibrium income level and rate of interest?
b. Suppose, as is being debated today, there is an decrease in the tax rate, t, from .15 to .10. What will be the change in the equilibrium level of income and interest rate?
c. Suppose there is new federal government infrastructure spending increasing government expenditures (G) from 1000 to 1500, given the parameters in part “a” what will be the new equilibrium income level and interest rate?
d. Suppose there is an increase in the money supply from 900 to 1200 given the parameters given in part “a” what will be the new equilibrium level of income and interest rate?
Explanation / Answer
C = 600 + 0.7 x (1- t) x Y
I = 1,500 - 75i
G = 1,000
L = 0.3Y - 65i
M/P = 900
(a)
In goods market equilibrium, Y = C + I + G
Y = 600 + 0.7 x (1 - 0.15) x Y + 1,500 - 75i + 1,000
Y = 3,100 + 0.7 x 0.85Y - 75i
Y = 3,100 + 0.595Y - 75i
(1 - 0.595)Y = 3,100 - 75i
0.405Y = 3,100 - 75i
Y = 7,654 - 185i.........(1) [Equation of IS]
In money market equilibrium (M/P) = L
900 = 0.3Y - 65i
0.3Y = 900 + 65i
Y = 3,000 + 217i..........(2) [Equation of LM]
In general equilibrium, IS = LM
7,654 - 185i = 3,000 + 217i
402i = 4,654
i = 11.58%
Y = 3,000 + (217 x 11.58) = 3,000 + 2,512.86 = 5,512.86
(b) When t = 0.1, new IS equation is
Y = 600 + 0.7 x (1 - 0.1) x Y + 1,500 - 75i + 1,000
Y = 3,100 + 0.7 x 0.9Y - 75i
Y = 3,100 + 0.63Y - 75i
0.37Y = 3,100 - 75i
Y = 8,378 - 203i
Equating with LM equation,
8,378 - 203i = 3,000 + 217i
420i = 5,378
i = 12.8%
Y = 3,000 + (217 x 12.8) = 3,000 + 2,777.6 = 5,777.6
(c) When G increases by 500 (= 1,500 - 1,000), for IS equation,
(1 - 0.595)Y = 3,100 + 500 - 75i
0.405Y = 3,600 - 75i
Y = 8,889 - 185i
Equating with LM equation,
8,889 - 185i = 3,000 + 217i
402i = 5,889
i = 14.65%
Y = 3,000 + (217 x 14.65) = 3,000 + 3,179 = 6,179
(d) (M/P) = 1,200. From LM equation,
1,200 = 0.3Y - 65i
0.3Y = 1,200 + 65i
Y = 4,000 + 217i [Equation of new LM]
Equating with IS equation,
7,654 - 185i = 4,000 + 217i
402i = 3,654
i = 9.09%
Y = 4,000 + (217 x 9.09) = 4,000 + 1,972.53 = 5,972.53
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.