An automobile company is sponsoring a charity golf tournament to raise money for
ID: 1109655 • Letter: A
Question
An automobile company is sponsoring a charity golf tournament to raise money for a charity. There are two possible venues: RTJ Golf Resort, which charges a fixed rental cost of $7,380 plus an additional fee of $90 per person. The automobile company will charge $350 per ticket if the event is at RTJ Golf Resort. Wynlakes Golf & Country Club, which charges a fixed rental cost of $2,000 plus $140 per person. The automobile company will charge $323 per ticket if the event is at Wynlakes. The automobile company will also have $1,700 in costs for administration, marketing, and entertainment at both venues. What is the fewest number of tickets to be sold for the company to be indifferent between the two venues? (Your answer can be a decimal number.)
Explanation / Answer
In order to be indifferent, the profit has to be equal for both venues.
Profit = Number of tickets x (Price - Unit variable cost) - Fixed costs
Let indifference quantity of tickets be Q.
For RTJ,
Profit ($) = Q x (350 - 90) - 7,380 - 1,700 = 260Q - 5,680
For Wynlakes,
Profit ($) = Q x (323 - 140) - 2,000 - 1,700 = 183Q - 3,700
For equivalence,
260Q - 5,680 = 183Q - 3,700
77Q = 1,980
Q = 25.71
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.