7. Problems and Applications Q7 A profit-maximizing firm in a competitive market
ID: 1111078 • Letter: 7
Question
7. Problems and Applications Q7
A profit-maximizing firm in a competitive market is currently producing 90 units of output. It has average revenue of $6, average total cost of $6, and fixed cost of $270.
7. Problems and Applications Q7 A profit-maximizing firm in a competitive market is currently producing 90 units of output. It has average revenue of $6, average total cost of $6, and fixed cost of $270. Complete the following table by indicating the firm's profit, marginal cost, and average variable cost. Marginal Cost (Dollars) Profit Average Variable Cost (Dollars) (Dollars) The efficient scale of the firm must be 90 units.Explanation / Answer
Total cost, TC = Average total cost x Quantity = 6 x 90 = $ 540
Total revenue, TR = Average revenue x Quantity = 6 x 90 = $ 540
Total cost, TC = Total fixed cost + Total variable cost
540 = 270 + Total variable cost
TVC = $ 270
Profit = TR - TC = 540 - 540 = $ 0
Average variable cost = TVC/Q = 270/90 = $ 3
Marginal cost = Average revenue = $ 6
Exactly because P = AR = MR at 90 units of output.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.