Suppose that Trevor and Rachel McAdams are married and have three children. Rach
ID: 1111396 • Letter: S
Question
Suppose that Trevor and Rachel McAdams are married and have three children. Rachel is the primary earner in the household. Trevor is considering joining the labor force, at which point he would earn $60 per hour for 40 hours per week. The cost of child care would be $10 per hour per child for 40 hours per week. Trevor is indifferent between working and staying at home except for the financial impact. Assume that his tax rate is 40%. Question 5 of 7 2.0 Points 0 Accepted characters Now assume that child care IS fully tax deductible and that child care at home is NOT imputed and taxed. Calculate the weekly difference between Trevor's take-home pay (after paying taxes and child care) if he works versus if he stays home to care for the children. (Do not enter commas, or dollar signs) $Explanation / Answer
Earning per Hour $60
Earning 40 hours per week 40 * 60 = $2400
Now
Cost of child care per hour $10
Child care 40 hours per week 40 * 10 = $400
and for the 40% tax deduction
2400 * 40/100 = $960
So,
Take home pay 2400 - 960 = 1440
Excluding Child care cost
1440 - 400 = $1040
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.