Assume the economy is in a recession. The government elects to use direct expend
ID: 1111688 • Letter: A
Question
Assume the economy is in a recession. The government elects to use direct expenditures to try to close the recessionary gap. It knows that the recessionary gap equals $500 billion. It also knows the marginal propensity to consume equals 0.80. Finally, it knows that the AD shortfall is two times as large as the gap. Given his information, the government will need to spend ________ in order to entirely eliminate the recessionary gap.
$100 billion
$50 billion
$200 billion
$500 billion
$100 billion
$50 billion
$200 billion
$500 billion
Explanation / Answer
Correct option is (1).
To close recessionary gap, real GDP has to increase by the amount of recessionary gap, i.e. by $500 billion.
Spending multiplier = 1 / (1 - MPC) = 1 / (1 - 0.8) = 1 / 0.2 = 5
This means that, if government spending increases by $1, real GDP will increase by $5.
To increase real GDP by $500 billion, required increase in government spending = $500 billion / 5 = $100 billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.