Suppose you received a gift of $2000 cash on your 21st birthday. Further suppose
ID: 1111948 • Letter: S
Question
Suppose you received a gift of $2000 cash on your 21st birthday. Further suppose you used it to purchase a bond with no expiration date that pays annual interest of $100. a. What is the annual yield rate on your bond? hat will be the market price of your bond if the interest rate on newly issued bonds of similar risk rises to 6%? b. W Alternatively, what will be the market price of your bond if the interest rate on newly issued bonds of similar risk falls to 4%? c. d. Complete the following: "Bond prices and interest rates are _related-Explanation / Answer
a) Annual yield = Annual interest/Present value
Annual yield = 100/2000 = 5%
b)
New interest rate = 6%
Market price = Annual payment / interest rate
Market price = 100/6% = $1666.67
c)
Market price = 100/4% = $2500
d)
Bond prices and interest rates are inversely related.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.