Currently 10 identical bakeries are producing bread in a competitive market. The
ID: 1113012 • Letter: C
Question
Currently 10 identical bakeries are producing bread in a competitive market. The cost function for a typical bakery is: Ci = 6qi + 0.01qi2 + 100. The demand for bread is: q = 1800 - 100p
a) The government imposes a $1 per loaf tax on bread (let them eat cake!). In the short run what will be market volume and price, and output per bakery? Will individual bakeries suffer a short-run loss, and if so, how much?
b) What will be the long run response of market price and volume to imposition of the $1 per loaf tax? How many bakeries will remain, and what will be output per bakery?
Please show steps for question! Thank you
Explanation / Answer
a)
C = 6q + 0.01q2 + 100
MC = 6 +0.02q
supply curve is given by
p = MC
p = 6 + 0.02q
p - 6 = q/50
50p - 300 = q
industry supply curve = nq
Qs = 10(50p - 300)
= 500p - 3000
Qd = 1800 - 100p
after imposition of tax new demand curve
Qd = 1800 - 100(p + t)
= 1800 - 100(p +1)
= 1800 - 100p - 100
= 1700 - 100p
short run euilibrium is given by
Qd = Qs
1700 - 100p = 500p - 3000
4700 = 600p
p = 7.83
Q = 1700 - 100(7.83)
= 1700 - 783
= 917
we have
p = 6 + 0.02q
7.83 = 6 + 0.02q
q = 91.5
C = 6(91.5) + 0.01(91.5)2 + 100
= 732.72
Profit = PQ - C
= 917(7.83) - 732.72
= 6447.39
since profit is positive so firm is not suffering by loss
b)
In LR
AC = MC =P
AC = C/q
=( 6q +0.01q2 + 100)/q
= 6 + 0.01q + 100/q
MC = 6 + 0.02q
AC = MC
6 + 0.01q + 100/q = 6 + 0.02q
100/q = 0.01q
q2 = 10000
q = 100
P = MC
MC = 6 + 0.02(100)
= 8
so P = 8
Qd = 1700 - 100p
= 1700 - 100(8)
= 1700 - 800
= 900
number of firms n = Q/q
= 900/100
= 9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.