For each of the following monetary policies, calculate the change in money suppl
ID: 1118766 • Letter: F
Question
For each of the following monetary policies, calculate the change in money supply.
•The Fed purchases $500 worth of bonds from banks and the required reserve ratio is 10%.
•The Fed sells $800 worth of bonds to banks and the required reserve ratio is 20%.
•The Fed purchases $3000 worth of bonds from banks and the required reserve ratio is 50%.
•The Fed makes $500 discount loans to banks. The required reserve ratio is 10%.
•The Fed lowers the required reserve ratio from 10% to 2%. The amount of bank reserves is $5 million.
Explanation / Answer
Money supply = change in reserves * Money multiplier
Money multiplier = 1 / Reserve Ratio
1)
Change in reserves = Increase of $500
Money multiplier = 1 / 0.1 = 10
Change in money supply = $500 * 10 = $5000
Therefore, there will be an increase of $5000
b)
Change in reserves = Decrease of $800
Money multiplier = 1 / 0.2 = 5
Change in money supply = $800 * 5 = $4,000
Therefore, there will be an decrease of $4,000
c)
Change in reserves = Increase of $3,000
Money multiplier = 1 / 0.5 = 2
Change in money supply = $3,000 * 2 = $6,000
Therefore, there will be an increase of $6,000
d)
Change in reserves = Decrease of $500
Money multiplier = 1 / 0.1 = 10
Change in money supply = $500 * 10 = $5000
Therefore, there will be an decrease of $5000
e)
Change in reserves = $5 million
when resrve ratio = 10%
Money multiplier = 1 / 0.1 = 10
Change in money supply = $5 million * 10 = $ 50 million
when resrve ratio = 2%
Money multiplier = 1 / 0.02 = 50
Change in money supply = $5 million * 50 = $ 250 million
Therefore, there will be an increase of $200 million ( $250 - $50 = $200 million)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.