Suppose a monopolist faces consumer demand given by P-400-TQ with a constant mar
ID: 1118813 • Letter: S
Question
Suppose a monopolist faces consumer demand given by P-400-TQ with a constant marginal cost of $100 per unit (where marginal cost equals average total cost. assume the firm has no fixed costs) If the monopoly can only charge a single price, then it will earn profits of $L (Enter your response rounded as a whole number Correspondingly, consumer surplus is $ However, if the firm were to practice price discrimination such that consumer surplus becomes profit, then, holding output constant at 150, the monopoly would have profits of sExplanation / Answer
P = 400 - Q
MC = $100
(a) Monopolist will equate Marginal revenue (MR) with MC.
Total revenue (TR) = P x Q = 400Q - Q2
MR = dTR / dQ = 400 - 2Q
400 - 2Q = 100
2Q = 300
Q = 150
P = 400 - 150 = $250
Profit = Q x (P - MC) = 150 x $(250 - 100) = 150 x $150 = $22,500
(b) From demand function, when Q = 0, P = 400 (Reservation price)
Consumer surplus (CS) = Area between demand curve and market price = (1/2) x $(400 - 250) x 150
= (1/2) x $150 x 150 = $11,250
(c) When Q = 150,
P = 400 - 150 = $250
Profit = 150 x $(250 - 100) = 150 x $150 = $22,500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.