Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need help with total revenue increase 12. You are given the following informatio

ID: 1121840 • Letter: N

Question

Need help with total revenue increase

12. You are given the following information about the transit system in a city: the elasticity of demand is 0.40 the current price of a ticket is $2.00 daly revenue from ticket sales for the transit system 1s $100,000 The manager of the transit svstem wants to increase revenue and is considering increasing the fare from $2.00 to $2.14. He asks you what the prospective fare increase will do to revenue. A good estimate for the percentage change in daily revenue from ticket sales in response to the price increase (rounding to the nearest integer) is: A) 0% G)-1% H)-2% 1)-3% B) +1% C) +2% D) +3% E) +4% F)-4% J) none of the above

Explanation / Answer

E) +4%

Elasticity of demand= %change in quantity/%change in price = 0.40

Current price = $2 and current quantity = 100,000/2 = 50,000

% change in price = 0.14/2 = 0.07
=> %change in quantity = 0.4*0.07 = 0.028 (i.e. the quantity must fall by 2.8%)

Change in quantity = (1 -0.028)*50000 = 48,600

New revenue = 48,600*2.14 = $104,004 (revenue has increased!)

% change in revenue = (104,004 – 100,000)*100/100,000 = 4004*100/100,000 = 4% (rounded off)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote