Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An asset is being considered whose first cost, life, recovery period, salvage va

ID: 1122092 • Letter: A

Question

An asset is being considered whose first cost, life, recovery period, salvage value, and annual operating expenses, respectively, are estimated at $15,000, 12 years, 10 years, zero, and $800. The asset, classified as 10-year property, 24. Chap. 12 Income Taxes in Economic Analysis will be depreciated by the MACRS (GDS) straight-line method of depreciation The effective income tax is 40%. Determine the AE(i) cost at 12% for the after- tax cash flow if a. The initial investment is made from retained earnings. b. The initial investment is borrowed at 8% with repayment of principal and interest in 10 equal annual amounts. The initial investment is borrowed at 8% with repayment of interest at the end of each period and repayment of the loan principal at the end of 10 years.

Explanation / Answer

Answer::

Given:

Cost of Life = $15,000

Life = 12 years

Recovery period = 10 years

Salvage Value = Nil

Annual operating expenses = $800

Rate of return = 12%

Tax rate = 40%

Depreciation = MACRS (GDS) straight-line method 10 years

Calculation of tax savings on depreciation:

Rate of depreciation (MACRS 10 year asset class)

Depreciation ($)

Tax Savings on Depreciation ($)

10.00%

1500

600

18.00%

2700

1080

14.40%

2160

864

11.52%

1728

691

9.22%

1383

553

7.37%

1105.5

442

6.55%

982.5

393

6.55%

982.5

393

6.56%

984

394

6.55%

982.5

393

3.28%

492

197

a. Aggregate Expenditure (AE) when the initial investment is made from retained earnings:

After tax operating expenses = operating expenses x (1-tax rate) = $800 x (1-0.4) = $ 480

AE = Initial investment + Present value of operating expenses – Present value of tax savings on depreciation

Now calculate the Present Value of operating expenses and tax savings on depreciation:

Present Value of $480 for 12 years at 12% rate of interest = $ 480 x PVAF, 12 years at 12% = $ 480 x 6.19437 = $2,973.3

Present value tax saving on depreciation:

Year

Present Value Factor @ 12%

Tax savings on depreciation

Present value of tax savings on depreciation

1

0.8929

$           600

$                 535.71

2

0.7972

$        1,080

$                 860.97

3

0.7118

$           864

$                 614.98

4

0.6355

$           691

$                 439.14

5

0.5674

$           553

$                 313.79

6

0.5066

$           442

$                 223.93

7

0.4523

$           393

$                 177.77

8

0.4039

$          393

$                 158.73

9

0.3606

$           394

$                 142.08

10

0.3220

$           393

$                 126.54

11

0.2875

$           197

$                  56.63

Total Present Value

$              3,650.27

Hence Aggregate Expenditure (AE) = $ 15,000 + $ 2,973.3 - $ 3,650.27 = $ 14,323.03

b. Aggregate Expenditure (AE) when the initial investment is borrowed at 8% with repayment of principal interest in 10 equal annual amounts.

AE = Present Value of principal payment + Present value of after tax interest + Present value of operating expenses – Present value of tax savings on depreciation

Calculation of present value of principal payment and after tax interest:

Formula for Installment = P[{r(1+r)n}/{(1+r)n-1}]

Now P = Loan amount = $15,000, r= 8%, n = 10 years

Putting all the above figures in formula, we get installment = 15,000 x [{0.08(1+0.08)10)}/{(1+0.08)10-1}] = 15,000 x (0.1727 / 1.1589)

= 15,000 x 0.149 = $2,235

(Figures in $)

Year

Opening Principal

Int. payment @ 8% (A)

Installment

Principal Payment (B)

Closing principal

After tax int. C = (A x 0.6)

PV Factor @ 12% (D)

PV of Principal (B x D)

PV of Interest (C x D)

1

15000.00

1200.00

2235.00

1035.00

13965.00

720.00

0.89

924.11

642.86

2

13965.00

1117.20

2235.00

1117.80

12847.20

670.32

0.80

891.10

534.38

3

12847.20

1027.78

2235.00

1207.22

11639.98

616.67

0.71

859.28

438.93

4

11639.98

931.20

2235.00

1303.80

10336.17

558.72

0.64

828.59

355.08

5

10336.17

826.89

2235.00

1408.11

8928.07

496.14

0.57

799.00

281.52

6

8928.07

714.25

2235.00

1520.75

7407.31

428.55

0.51

770.46

217.12

7

7407.31

592.59

2235.00

1642.41

5764.90

355.55

0.45

742.95

160.83

8

5764.90

461.19

2235.00

1773.81

3991.09

276.72

0.40

716.41

111.76

9

3991.09

319.29

2235.00

1915.71

2075.38

191.57

0.36

690.83

69.08

10

2075.38

166.03

2235.00

2075.00

0

99.62

0.32

668.09

32.07

Total

7,890.81

2,843.63

Hence Aggregate Expenditure (AE) = $ 7,890.81 + $ 2,843.63 + $ 2,973.3 - $ 3,650.27 = $ 10,057.47

c. Aggregate Expenditure (AE) when the initial investment is borrowed at 8% with repayment of interest at the end of each period and repayment of the loan principal at the end of 10 years:

AE = Present Value of principal payment + Present value of after tax interest + Present value of operating expenses – Present value of tax savings on depreciation

Principal of $15,000 is paid at the end of 10th year. Present value = Principal X PVF, 12%, 10 years = $ 15,000 * 0.322 = $4,830

Present Value of after tax interest = (Principal X int. rate) x (1 - tax rate) x (PVAF, 12%, 10 years) = (15000 x 8%) x (1-0.4) x (5.650) = $ 4,068

Hence Aggregate Expenditure (AE) = $ 4,830 + $ 4,068 + $ 2,973.3 - $ 3,650.27 = $ 8221.03

Rate of depreciation (MACRS 10 year asset class)

Depreciation ($)

Tax Savings on Depreciation ($)

10.00%

1500

600

18.00%

2700

1080

14.40%

2160

864

11.52%

1728

691

9.22%

1383

553

7.37%

1105.5

442

6.55%

982.5

393

6.55%

982.5

393

6.56%

984

394

6.55%

982.5

393

3.28%

492

197

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote