Question 61 pts Suppose the demand for a product is given by P = 60 –2Q. Also, t
ID: 1123383 • Letter: Q
Question
Question 61 pts
Suppose the demand for a product is given by P = 60 –2Q. Also, the supply is given by P = 10 + 3Q. If a $10 per-unit excise tax is levied on the buyers of a good, producer surplus is equal to
Flag this Question
Question 71 pts
Suppose the demand for a product is given by P = 40 – 4Q. Also, the supply is given by P = 10 + Q. If a $10 per-unit excise tax is levied on the buyers of a good, government revenue is equal to
Flag this Question
Question 81 pts
Suppose the demand for a product is given by P = 100 – 2Q. Also, the supply is given by P = 20 + 6Q. If an $8 per-unit excise tax is levied on the buyers of a good, after the tax, the total amount of tax paid by the consumers is
Flag this Question
Question 91 pts
Suppose the demand for a product is given by P = 40 – 4Q. Also, the supply is given by P = 10 + Q. If a $10 per-unit excise tax is levied on the buyers of a good, after the tax, the total amount of tax paid by the producers is
Flag this Question
Question 101 pts
Suppose the demand for a product is given by P = 50 –Q. Also, the supply is given by P = 10 + 3Q. If a $12 per-unit excise tax is levied on the buyers of a good, after the tax, the total quantity of the good sold is
None of theseExplanation / Answer
61)
3. $64
New Demand after tax = P = 50 - 2Q
30 - P/2 = P/3 - 20/3
5P/6 = 110/3
P = (110/3)*(6/5) = 44
Q = 8
Price received by seller = 36
Producer Surplus = 1/2*(36-10)*8 = $64
71)
Suppose the Demand function is P=40-4Q.
Supply Function is P=10+Q
By equating two equations we get 40-4Q = 10+Q
40-10 = Q+4Q
5Q = 30
Q = 6
Then P = 40-4Q
= 40-4*6
=16
This means when price is $16, quantity is 6units.The equilibrium point is (6,16)
Now the consumer pays p dollars for the product,but the supplier receives only p-10 dollars,since $10 goes to the govt.
The demand function remains as it is: P = 40-4Q.
But the supply function changes.
Replacing p-10 in supply function : P-10 = 10+Q
So P = 20+Q
Now equating demand & supply function we get : 40-4Q = 20+Q
40-20 = Q+4Q
5Q = 20
Q = 4
The new price will be 40-4(4) = $24
The new equilibrium point will be at (4,24).
The original price was $16 & it went up to $24 as a result of tax.The price is increased by $8 but the tax is $10.This means the producer pays $2 of the tax,while passing $8 of the tax to the consumer.The consumer pays $24.Out of which $10 is tax & producer keeps $14.
The govt. collects $10 per unit & the quantity at the new equilibrium point is Q=4.
Thus, tax revenue is price * quantity = ($10 per unit)(4units) = $40.
The govt. revenue is equal to $40.
So the answer is none of these.
81)
91)
Find Q,
40-4Q=10+Q
40-10=Q+4Q
5Q=30
Q=30/5
Q=6
Hence, tax to paid is Q*$10, 6*10= $60.
101)
Impsoition of tax on buyers will change the demand function as follows:
New demand function: P+12 = 50-Q or P = 38-Q and old supply function : P = 10 + 3Q
Now equating new demand with old supply function:
38-Q = 10+3Q
4Q = 28
Q = 7 units
and P = 10+3(7) = $31.
Total quantity supplied is 7 units.
Option A is correct.
None of theseRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.