6. If the MPC =.75, a $100 billion decrease in taxes would Increase output by $7
ID: 1124466 • Letter: 6
Question
6. If the MPC =.75, a $100 billion decrease in taxes would Increase output by $75 billion b. a. Increase output by $100 billion Increase output by $300 billion d. c. Increase output by $400 billion George earns $50,000 per year and won a lottery prize of $10,000. If George's MPC is.60, how much of the $10,000 will George SAVE? a. $1,000 b. $4000 C. $8000 d. $10,000 Money and Banking The required reserve ratio is 10 percent. A bank with $10 million in demand deposits has 700,000 in cash and $200,000 in reserves. The excess reserves of the bank are now a. $100,000 b. $800,000 C. $900,000 8. $ 1 milliorExplanation / Answer
Ans:
6) Option D
Increases output by $400 billion.
Multiplier = 1 / (1-mpc)
= 1 / (1-0.75)
= 1 / 0.25
= 4
effect of decrease in taxes on output = $100 billion * 4
= $400 billion
7) Option B
savings = $4000
Marginal propensity to consume(MPC) + Marginal Propensity to save(MPS) = 1
Marginal Propensity to save(MPS) = 1 - Marginal propensity to consume(MPC)
= 1 - 0.60
= 0.4
Hence, savings = $10,000 * 0.40
= $4000.
8) Option A
-$100,000
Required reserves = $10 million * 10%
= $1 million
Excess reserves = ($200,000 + $700,000) - $1,000,000
= $900,000 - $1,000,000
= -$100,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.