Check my work mode : This shows what is correct or incorrect for the work you ha
ID: 1124838 • Letter: C
Question
Check my work mode : This shows what is correct or incorrect for the work you have completed so far. It does not indicate completion. Return Barnacle Industries was awarded a patent over 15 years ago for a unique industrial strength cleaner that removes barnacies and other particles from the hulls of ships. Thanks to its monopoly position, Barnacle has earned more than $160 million over the past decade. lts customers-spanning the gamut from cruise lines to freighters-use the product because it reduces their fuel bills. The annual (inverse) demand function for Barnacle's product is given by P= 400-00005a and Barnacle's cost function is given by aa-2soa Thanks to subsidies stemming from an energy bill passed by Congress nearly two decades ago, Barnacle does not have any flxed costs: The federal government essentially pays for the plant and capital equipment required to make this energy-saving product .38 oints Absent this subsidy, Barnacle's fixed costs would be about $6 million annually. Knowing that the company's patent will soon expire, Marge, Barnacle's manager, is concerned that entrants will qualify for the subsidy, enter the market, and produce a perfect substitute at an identical cost. With interest rates at 7 percent, Marge is considering a limit-pricing strategy What would Barnacle's profits be if Marge pursues a limit-pricing strategy if the subsidy is in place? Instructions: Enter your responses to the nearest penny (two decimal places). What would Barnacle's profits be if Marge convinces the government to eliminate the subsidy? What would be the profit of a new entrant if the subsidy is eliminated and Barnacle continues to produce the monopoly level of output? Prey 160121 Next >Explanation / Answer
Solution:
If Barnacle excercisses Limit Pricing:
First lets calculate Profit maximizing price as follows-
P = 400 - 0.0005Q and C(Q) = 250Q
thus MC = dC/dQ = 250
TR = P*Q =400Q - 0.0005Q2
MR = dTR/dQ = 400 - 0.001Q
Equating MR and MC
400 - 0.001Q = 250
Q = 150000
And P= 400 - 0.0005Q = 400 -0.0005(150000) = $325.
And Profit = TR - TC = 325*150000 - 250*150000 = 48750000 - 37500000 = $11250000
And average cost = TC/Q = 250
Thus to excercise limit pricing, the company will charge price below AC that would be $250 or lower to $250.
At this level of price, the firm will not earn any supernormal profit.
If The company convince government to eliminate subsidy, it will have to bear fixed cost as well.
Thus new TC = 250Q + 6000000
New Profit = TR - TC = 270(150000) + 6000000 - 150000*325 = -2250000
which makes the entry unprofitable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.