Suppose that the reserve requirement is 5.5%. If 4 firms deposit a total of $1 m
ID: 1126615 • Letter: S
Question
Suppose that the reserve requirement is 5.5%. If 4 firms deposit a total of $1 million into a demand deposit account at the First national Bank, what is the total deposit creation in the banking system using the simple deposit multiplier?
Consider the preceding question using the money multiplier. If the currency ratio is 40% and the excess reserve ratio is 1%, what is the change in money supply?
If the reserve requirement were eliminated (and the currency ration is 40% and the excess reserve ratio is 1%), how much would this change size of the money supply?
What is the practical justification of the reserve requirement, besides as a monetary policy tool?
Explanation / Answer
a) Simple deposit multiplier = 1 / RR
RR = 5.5% = 0.055
Simple deposit multiplier = 1/0.055 = 18.18
So total deposit creation in bank = Simple deposit multiplier x total deposit = 18.18 x 1 million = 18.18 million
b) Monetary base = CR x Deposit + ( RR + ERR) x D
RR = Reserve ratio = 5.5% = 0.055
ERR = Excessive reserve ratio = 1% = 0.01
CR = currency ratio = 40% = 0.4
D = deposit = 1 million = 1000000
Monetary base = 0.4 x 1000000+ ( 0.055+0.01) x 1000000
Monetary base = 456000$
Money multiplier = ( CR +1) / (CR+ RR)
Money multiplier = (0.4+1) / (0.4+0.055)
Money multiplier = 3.078
So
Change in money supply = 3.078 x 456000 = 1403568
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.