Calculate price elasticity of demand for the following data and interpret the re
ID: 1126639 • Letter: C
Question
Calculate price elasticity of demand for the following data and interpret the results. Based on the article Chipotle Plans First Price Hike in Three Years from April 18, 2014 on Fox News, Chipotle increased the price of its burrito bowl. The initial price was $8.00 and the new price was $8.40. Chipotle believed that customers valued the product enough to sustain this price increase without decreasing sales and "scaring off customers." The price increase caused quantity demanded to decrease from 100 burrito bowls per hour to 98 burrito bowls per hour Calculate the price elasticity of demand and THOROUGHLY interpret the results.Explanation / Answer
Price increased from $8.0 to $8.4, % CHange = (8.4/8-1)*100 = 5
The demand went down from 100 to 98 = (98/100-1)*100 = -2
TR before increase in price = 8*100 = $800
TR after increase in price = 8.4*98 = $921.2
We know that elasticity of demand = % Cange in qty demanded/% change in price
Ed = -2/5 = -0.4
This means that the demand for burrito is inelastic. The demand for burrito fell by less than 5 percent increase in price. Therefore Chipotle can be sure that the increase in price will increase the revenue earned from burritos.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.