The table gives the demand and supply schedules for labor in the market for low-
ID: 1129110 • Letter: T
Question
The table gives the demand and supply schedules for labor in the market for low-skilled labor Wage rate Quantity of labor dollars per demanded Quantity of labor In the market fot high-skiled labor, the value of marginal product of ska is $5 an hour and the cost of acquiring skill is $5 an hour, what is the equillbrium quandity of high-skilled labor employed? (hours per day) 10 15 The equilibrium quantity of high-skilled labor employed is hours a day 600 25 Enter your answer in the answer box 5 6 backspe D F GHJK LExplanation / Answer
Equilibrium quantity of high skilled labor employed is 400
At 400 hours a day, with MPL=$5 for 8 hours = 400/(5*8) = 400/40 = 10 labors
Wage Rate Quantity of labor demand Quantity of labor supplied 5 800 0 10 600 200 15 400 400 Equilibrium 20 200 600 25 0 800Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.