Use the following table to answer questions 5 to 9 Quantity of Labour Total Outp
ID: 1130388 • Letter: U
Question
Use the following table to answer questions 5 to 9 Quantity of Labour Total Output 10 19 27 34 40 45 49 47 2 7 5. Suppose the wage rate is $55 per hour and the product's price $10, how many units of labour will the firm hire to maximize profits? a. 2 b. 3 c. 4 d. 5 e. 6 6. Suppose the wage rate increased and became $75 per hour and the product's price-$10, how many units of labour will the firm hire to maximize profits? a. 2 b. 3 c. 4 d. 5 e. 6 7. Suppose the government set a minimum wage of S 120 per hour and the product's price-S10, how many units of labour will the firm hire to maximize profits? a. 0 b. 3 c. 4 d. 5 e. 6Explanation / Answer
5) Calculate vMPL that is value of marginal product of labour.
VMPL is equal to P* MPL.
Labour is hired till the point where vMPL >=w.
Thus MPL for L =5 is 6.
vMPL = 10*6=60
For L=6, MPL=5.
vMPL = 10*5=50.
Thus w=55<60, therefore correct option is d, L=5.
6) W<= vMPL rule now L =3, whee MPL = 27-19=8
vMPL =10*8=80.>w=75.
Thus L=3.
Correct option is b.
7)
At tw =120. The firm chooses L= 0, because the vMPL is less than 120 at all levels of employment.
Thus the correct option is a.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.