Need help with part (b) and (c) Here is the problem: The Scottsdale fire departm
ID: 1131440 • Letter: N
Question
Need help with part (b) and (c)
Here is the problem:
The Scottsdale fire department aims to respond to fire calls in 7 minutes or less, on average. Response times are normally distributed with a standard deviation of 1 minute 18 seconds. Would a sample of 18 fire calls with a mean response time of 7 minutes 19 seconds provide sufficient evidence to show that the goal is not being met at = .01? (a) Choose the appropriate hypotheses a, Ho: s 7 min vs H1: > 7 min, Reject Ho if zcalc > 2.326 b, Ho: z 7 min vs H1: 2.326 (b) Calculate the value of the test statistic. (Round your answer to 3 decimal places.) Zcalc (c) Use Excel to find the p-value. (Round your answer to 4 decimal places.) p-value difa-01, we would Fail to reject the null hypothesis. Reject the null hypothesisExplanation / Answer
Answer for Part B)
z_calc=(x_bar-m_bar)/(std.dev./sq.rt(n))
x_bar= sample mean= 7 min 18 sec= 438 secs
m_bar= population mean= 7 min =420 secs
Std.dev.= 1min 18 secs=78 secs
Sample size=18
z_calc=(438-420)/(78/sqrt18)=18/78/4.2=75.6/78=0.9790
Answer for C
P value for above z_calc is 0.1640 which is not significant at P<0.06
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.