Suppose a competitive firm has as its total cost function: TC=25+3q2 Suppose the
ID: 1132212 • Letter: S
Question
Suppose a competitive firm has as its total cost function: TC=25+3q2 Suppose the firm's output can be sold (in integer units) at $54 per unit. Using calculus and formulas (but no tables or spreadsheets) to find a solution, how many integer units should the firm produce to maximize profit? Please specify your answer as an integer. In the case of equal profit from rounding up and down for a non-integer initial solution quantity, proceed with the higher quantity. Hint: When computing the total cost component of total profit for a candidate quantity, use the total cost function provided in the exercise statement (rather than summing the marginal costs using the marginal cost function).
Explanation / Answer
Profit=Total revenue- total cost
Total revenue =Price *Quantity =54q
Total cost=25+3q2
Profit=TR-TC=54q-25-3q2
Profit is maximised when dProfit/dq=0
Thus dProfit/dq=54-6q=0
Thus q=54/6=9
Profit is maximised when quantity=9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.