[ ASTRONOMY ] Jupiter\'s Great Red Spot The GRS rotates completely in six days.
ID: 113396 • Letter: #
Question
[ASTRONOMY] Jupiter's Great Red Spot
The GRS rotates completely in six days.
(a) If the spot is circular (not quite true, but a reasonable approximation for this matter) and 31,000 km in diameter, what are the wind speeds at the outer edges of the storm? Give you answer in km/hr. (Hints: Speed = distance÷time. How far does does a cloud on the edge of the spot move in one rotation? )
(b) How do these speeds compare with winds in terrestrial hurricanes where wind speeds can be 120 mph = 200 km/hr?
Explanation / Answer
GRS rotates completely in six days.
Time = 6 days = 6 * 24 hours = 144 hours
Diameter =31,000 km
Perimeter of circular spot = pi * D = 3.14* 31,000 km = 97340 km
a) The wind speeds at the outer edges of the storm =Dstance/ Time
= 97340 km/ 144 hours
= 675.97 km/hr
b) We found the wind speeds at the outer edges of the storm = 675.97 km/hr
Winds in terrestrial hurricanes = 200 km/hr
We observe that the wind speeds at the outer edges of the storm are 675.97 / 200 = 3.38 times greater than the Wind speeds in terrestrial hurricanes .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.