Your best friend wants to start a horse boarding operation. She plans to build a
ID: 1134131 • Letter: Y
Question
Your best friend wants to start a horse boarding operation. She plans to build a barn. The purchase cost of the barn is $80,000. She plans to use the barn for the next 20 years, at which time it will be worth $20,000. The interest rate is 7% per year. The annual taxes and insurance costs amount to 3% of the purchase price of the barn Please calculate the total annual fixed costs for this barn: Depreciation (Purchase Price Salvage Value) Useful Life Depreciation = Interest (Purchase Price + Salvage Value) x Int. Rate - Interest- Taxes & Insurance- Total Annual Fixed Costs-Explanation / Answer
Purchase price = $80,000
Salvage value = $20,000
Useful life = 20
Interest rate = 7%
Using the formulas along with above information, we calculate:
Depreciation = (80000-20000)/20
Depreciation = 3000
Interest = 0.07*(80,000 + 20,000)/2
Interest = 3500
Taxes & Insurance = 3%*80000
Taxes & Insurance = 2400
Total annual fixed cost = Depreciation + Interest + Taxes&insurance
=3000 + 3500 + 2400
= 8900
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.