Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The current monthly income statement for LLT, Inc., represents the results of se

ID: 1134585 • Letter: T

Question

The current monthly income statement for LLT, Inc., represents the results of selling 6,000 coffee mugs Sales (revenue) Cost of goods sold Gross margin S & A expenses ncome before taxes Income taxes (@ 40%) Net income $42,000 (22,500) 19,500 (15,000) 4,500 -(1,800) $ 2,700 Cost of goods sold included fixed manufacturing costs of $4,500 and selling and administrative expenses (S & A) included $6,000 of fixed costs. Sales commissions amounting to $0.50 per coffee mug were also included in S & A expenses. Hint: "Net income" is after income taxes

Explanation / Answer

2) initial sales commission is 0.50 per unit

Thus cost=0.5*1500=750

we know total revenue=Price*Quantity=1500*5=7500

And total cost for 1500 is equal to 1500*0.3+900=450+900=1350

Thus there is addition in income=7500-1350=6150 if they accept the offer

But there is a net loss of 1350-750=600

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote