Civil engineering consulting firms that provide services to outlying communities
ID: 1134819 • Letter: C
Question
Civil engineering consulting firms that provide services to outlying communities are vulnerable to a number of factors that affect the financial condition of the communities, such as bond issues, real estate developments, etc. A small consulting firm entered into a fixed-price contract with a spec home builder, resulting in a stable income of $395,000 per year in years 1 through 7. At the end of that time, a mild recession slowed the development, so the parties signed another contract for $165,000 per year for 6 more years. Determine the present worth of the two contracts at an interest rate of 8% per year. The present worth of the two contracts is determined to be $Explanation / Answer
According to the first contract, an income of $395,000 per year would be received from Year 1 to Year 7.
Calculate the present worth of Ist contract -
PW = $395,000(P/A, 8%, 7)
PW = $395,000 * 5.2064 = $2,056,528
The present worth of Ist contract is $2,056,528
Second contract starts at the end of Year 7 and creates income of $165,000 per year for 6 more years.
So, present worth of second contract will be calculated in two steps.
STEP 1 - Calculate the present worth of annual income at Year 7
PW at Year 7 = $165,000(P/A, 8%, 6)
PW at Year 7 = $165,000 * 4.6229 = $762,778.5
STEP 2 - Calculate PW at Year 0 using PW at Year 7 -
PW at Year 0 = $762,778.5(P/F, 8%, 7)
PW at Year 0 = $762,778.5 * 0.5835 = $445,081.25
The present worth of the IInd contract is $445,081.25
Present worth of two contracts = PW of Ist contract + PW of IInd contract
Present worth of two contracts = $2,056,528 + $445,081.25 = $2,501,609.25
Thus,
The present worth of the two contracts is determined to be $2,501,609.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.