Suppose that a market contains 20 firms with the following market shares: 16 fir
ID: 1134880 • Letter: S
Question
Suppose that a market contains 20 firms with the following market shares: 16 firms each has 3% market share . One firm has a 7% market share . One firm has a 10% market share . One firm has a 15% market share . One firm has a 20% market share a) Calculate the C4 and the HHI for this industry b) Suppose that each of the 16 smallest firms underwent mergers to form 8 firms each with a 6% market share. Calculate the G and the 11111 c) Based on what you found in part (b), why is the HHI a better measure of industry concentration than the C4?Explanation / Answer
There are 20 firms.
a) C4 is the concentration ratio of market share of top 4 firms. C4 = 20% + 15% + 10% + 7% = 52%
HHI is the squared sum of market shares. HHI = 10000*(20%^2 + 15%^2 + 10%^2 + 7%^2 + 16*(3%^2)) = 918
b) C4 does not change. HHI = 10000*(20%^2 + 15%^2 + 10%^2 + 7%^2 + 8*(6%^2)) = 1062
c) This is because C4 measures only the concentration of market power of only 4 firms and it is not influenced by what happens with the rest of the firms. HHI measures the changes happened in the composition of entire industry. Hence it is a better measure.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.