Now suppose that the annual demand for glue is QD = 80 - 2P. The annual supply o
ID: 1136786 • Letter: N
Question
Now suppose that the annual demand for glue is QD = 80 - 2P. The annual supply of glue is QS = 20 - 4w + 2P, where w is the price of horse hooves. All quantities are in thousands, and prices are in dollars. The rise in horse-slaughtering eventually causes the price of horse hooves to fall from $10 to $5. Find the change (using positive numbers for an increase and negative numbers for a decrease) in glue's equilibrium price
During the European mad-cow scare of 2001, The Wall Street Journal ran an article detailing an increased interest in horse-meat, especially in France. (I do not make this stuff up.) For what follows, you should assume that all horse parts are used once a horse is killed.Explanation / Answer
Annual demand for glue is QD = 80 - 2P. The annual supply of glue is QS = 20 - 4*10 + 2P or QS = 2P - 20 when w is 10 and QS = 20 - 4*5 + 2P or QS = 2P when w is 5.
Equilibrium price of glue when w is 10 is given by QD = QS
80 - 2P = 2P - 20
100 = 4P or P = $25 per unit
Equilibrium price of glue when w is 5 is given by QD = QS
80 - 2P = 2P
80 = 4P or P = $20 per unit
Hence the change in equilibrium price of glue is from $25 to $20 per unit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.