Currently a government budget is balanced. The marginal propensity to consume is
ID: 1136860 • Letter: C
Question
Currently a government budget is balanced. The marginal propensity to consume is 0.75. The government has determined that each additional $10 billion in new government debt it issues to finance a budget deficit pushes up the market interest by 0.10 percentage points. It has also determined that every 0.10 (one-tenth) percentage point change in the market interest rate generates a change in planned investment expenditures equal to $2 billion. finally, the government knows that to close a recessionary gap and take into account the resulting change in the price level, it must generate a net rightward shift in the aggregate demand curve equal to $250 billion. Assuming that there are no direct expenditure offsets to fiscal policy, calculate the increase in government expenditures. (hint: how much private investment spending will each $10 billion increase in government spending crowd out?) Round answer to two decimal points.
Explanation / Answer
Increase in 1 Billion expenditure by the government reduces the $ 0.20 Billion expenditure by the private sector.
Net Change = 1- 0.20
= 0.80
Investment multiplier = 1/1-MPC
= 1/1-0.75
= 1/0.25
= 4
Net Multiplier = 0.80 /0.25
= 3.2
Expenditure needed to plug recessionary gap:
EX * 3.2 = 250
EX = 250 / 3.2
= 78.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.