Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the income elasticity of demand for food is 0.40 and the price elasticit

ID: 1139605 • Letter: S

Question

Suppose the income elasticity of demand for food is 0.40 and the price elasticity of demand is -2.00. Suppose also that Felicia spends $10,000 a year on food, the price of food is $2, and that her income is $25,000. 14000- If a sales tax on food caused the price of food to increase to $2.50, what would happen to her consumption of food? Because a large price change is involved, use the arc elasticity to measure the price elasticity of demand rather than a point elasticity C1 8000 | 6000 O 4000- consumption of food would decrease by 1818.18 units. (Enter your response rounded to two decimal places.) Suppose that Felicia gets a tax rebate of $2,500 to ease the effect of the sales tax. What would her consumption of food be now? (Again, use an arc income elasticity to answer this question instead of a point income elasticity.) Felicia's consumption of food would now beunits. (Enter your response rounded to two decimal places.) F1 0 2000 4000 6000 8000 10000 12000 14000 Food

Explanation / Answer

(1) Quantity of food = Spending / Price = $10,000 / $2 = 5,000. If new quantity of food be Q, then

Price elasticity of demand = (Change in Quantity / Average quantity) / (Change in price / Average price)

- 2 = [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)] / [$(2.5 - 2) ] $(2.5 + 2)]

- 2 = [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)] / (0.5 / 4.5)

- 2 = [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)] / (1/9)

- 2 = 9 x [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)]

- 2Q - 10,000 = 9Q - 45,000

11Q = 35,000

Q = 3,181.82

Decrease in consumption = 5,000 - 2,181.82 = 1,818.18

(2) After sales tax rebate, income rises by $2,500 to $(25,000 + 2,500) = $27,500.

Income elasticity = (Change in Quantity / Average quantity) / (Change in income / Average income)

0.4 = [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)] / [$2,500 / $(25,000 + 27,500)]

0.4 = [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)] / (2,500 / 52,500)

0.4 = [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)] / (1/21)

0.4 = 21 x [(Q - 5,000) / (Q + 5,000)]

0.4Q + 2,000 = 21Q - 105,000

20.6Q = 107,000

Q = 5,194.17

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote