8. The demand for one-year discount bonds with a $1000 face value is given by P
ID: 1142907 • Letter: 8
Question
8. The demand for one-year discount bonds with a $1000 face value is given by P 1000- 2B, where Pis the bond price and B is the number of the bonds demanded. The supply of the bonds is given by P- 700+ 3B. Find the equilibrium o-38 70+38 a. price of the bond P b. quantity B* of the bonds bought & sold; c. interest rate (yield to maturity) i*. The Bank of Canada has decided to sell 10 more bonds with a $1000 face value at whatever price the market pays, in the market described in question 8 above. Find the equilibrium 9. a. b. c. price of the bond P*; quantity B* of the bonds bought& sold; interest rate (yield to maturity)Explanation / Answer
Question 8
Demand function of bonds -
P = 1,000 - 2B
Supply function of bonds -
P = 700 + 3B
Equilibrium is attained when demand equals supply
Equating demand and supply functions,
1,000 - 2B = 700 + 3B
5B = 300
B = 300/5 = 60
Value of B can be put in either demand function or supply function to determine the price.
P = 1,000 - 2B
P = 1,000 - (2*60) = 1,000 - 120 = 880
Thus,
The price of bond P* is $880.
(b)
The quantity Q* of the bonds bought and sold is 60 bonds.
(c)
Calculate the interest rate (yield to maturity) i* -
Yield to maturity = [(Face value of bond - Current price of bond)]/Current price of bond
Yield to maturity = ($1,000 - $880)/$880 = 0.1364 or 13.64%
Thus,
Interest rate (Yield to maturity) i* is 13.64%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.