Acme Manufacturing is producing $4,020,000 worth of goods this year and expects
ID: 1145461 • Letter: A
Question
Acme Manufacturing is producing $4,020,000 worth of goods this year and expects to sell its entire production. It also is planning to purchase $1,500,000 in new equipment during the year. At the beginning of the year, the company has $500,000 in inventory in its warehouse. Find actual investment and planned investment if:
a. Acme actually sells $3,850,000 worth of goods.
b. Acme actually sells $4,000,000 worth of goods.
c. Acme actually sells $4,200,000 worth of goods.
investment Planned
investment
a. Acme actually sells $3,850,000 worth of goods.
b. Acme actually sells $4,000,000 worth of goods.
$ $ c. Acme actually sells $4,200,000 worth of goods.
Explanation / Answer
Planned investment = Planned equipment purchase during year + Beginning inventory
Actual investment = Planned investment + Unplanned change in inventory = Planned investment + (Production - Sales)
(a)
Planned investment ($) = 1,500,000 + 500,000 = 2,000,000
Actual investment ($) = 2,000,000 + (4,020,000 - 3,850,000) = 2,170,000
(b)
Planned investment ($) = 1,500,000 + 500,000 = 2,000,000
Actual investment ($) = 2,000,000 + (4,020,000 - 4,000,000) = 2,020,000
(c)
Planned investment ($) = 1,500,000 + 500,000 = 2,000,000
Actual investment ($) = 2,000,000 + (4,020,000 - 4,200,000) = 1,820,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.