Assume the following I. The public holds no currency. Il. The ratio of reserves
ID: 1148013 • Letter: A
Question
Assume the following I. The public holds no currency. Il. The ratio of reserves to deposits is 0.08. III. The demand for money is given by: M SY(0.83- 2.9i) Initially, the monetary base is $90 billion, and nominal income is $5,300 billion. Calculate the demand function for central bank money: Hd ( .08 ) × ( 5300 × ( .83-2.9i ) Calculate the equilibrium interest rate by setting the demand for central bank money equal to the supply of central bank money. The equlibrium interest rate is%. (Round your response to two decimal places.)Explanation / Answer
The monetary base is the supply of central bank money. Therefore the supply of central bank money is $90 billion
By equalizing the supply and demand we get
.08*5300*(.83-2.9i)=90
424*(.83-2.9i)=90
351.92-1229.6i=90
1229.6i=261.92
i=0.2130
or i=21.30%
Therefore the equilibrium interest rate is 21.30%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.