Problem 02.054 -Calculation of unknown project life dering the purchase of a bul
ID: 1149096 • Letter: P
Question
Problem 02.054 -Calculation of unknown project life dering the purchase of a bulding it currently leases for $30,000 per year. The owner of the building put it up for sale at a price of $180,000, but because the firm has been a good tenant, the of $160,000 now. If purchased now, how long wil it be before the company recovers its investment Solve by using the NPER function owner offered to sell It to RKE for a cash price long will it be before the company recovers its investment at an interest rate of 12% per year? The company will recover its investment in yearsExplanation / Answer
Time period = n
PV = $160000
annual payments made (otherwise) = $30000
160000 = 30000/(1 + 12%) + .... + 30000/(1 + 12%)n
Solve for 'n':
n = nper(12%,-30000,160000)
n = 9.015 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.