Your Initials: mpuny produces and sells a consumer product and is able to contro
ID: 1149633 • Letter: Y
Question
Your Initials: mpuny produces and sells a consumer product and is able to control the demand for the product by varying the selling price. The approximate relationship between price and demand is: 1. A co p = 38 + (27001) for D2I Where p is the price per unit in dollars and D is the demand per month. The company is seeking to maximize its profit. The total cost equation is $1000+D (20 points) a) Determine the value of D per month that maximizes profir? (5 pts) b) What is the associated maximum profit per month for D found in (a)? (5 pts) c) What is the unit price for the value found in (a)? (5 pts) d) Find the break even points? (5 pts)Explanation / Answer
The given inverse demand function is p=38+(2700/D)
The total cost equation is C=1000+D^2
(a) Total revenue (TR) =p*D=(38+(2700/D))*D=38D+2700
Marginal revenue (MR)= d(TR)/dD=38
Marginal cost (MC) = dC/dD=2D
For profit maximization MR=MC
38=2D. Thus the profit maximizing output is D=19
(b) Total revenue when D=19 is found by substituting D=19 in TR=38D+2700
So total revenue=3422
Total cost when D=19 is found by substituting D=19 in C=1000+D^2
so taotal cost= 1361
Thus profit= Total revenue-total cost=3422-1361=2061
(c) The unit price is found by substituting D=19 in the inverse demand function p=38+(2700/D)
Thus unit price p= 38+(2700/19)=180.1
(d) The break even point is the point at which total revenue=total cost
38D+2700=1000+D^2
Solving the above quadratic equation we get the value D=64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.