The following table shows macroeconomic data for a hypothetical country. All fig
ID: 1150784 • Letter: T
Question
The following table shows macroeconomic data for a hypothetical country. All figures are in billions of dollars Billions of Dollars Investment Depreciation Exports Imports Government purchases Consumption Indirect business taxes and misc. items $1,341 Income received from other countries$1,118 Income paid to other countries Employee compensation Corporate profits Rental income Net interest Proprietors' income $2,300 $1,987 $3,120 $200 $4,521 $6,300 $1,022 $8,174 $1,895 $365 $903 $1,343 If you calculate GDP by adding together the final demands of consumers, business firms, the government, and foreigners (i.e., using the expenditure approach), GDP for this economy isS national product, obtained when GDP is measured using the expenditure approach, is $ billion. Given this information, the statistical discrepancy between national income and net billionExplanation / Answer
GDP for this economy = Consumption+Investments+Government Purchases+Exports-Imports
= 6300+2300+4521+3120-200
= $16041 billion
NI= NNP-Indirect business taxes
NNP = GNP -Depreciation
GNP = GDP+Income received from other countries-Income paid to other countries
= 16041+1118-1022
= 16137
NNP = 16137-1987=14150
NI = 14150-1341=12809
Statistical discrepancy = NNP-NI = 14150-12809 = $1341 billion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.