Question 31 pts The private marginal benefit a person derives from a year of edu
ID: 1152555 • Letter: Q
Question
Question 31 pts The private marginal benefit a person derives from a year of education is given by PMB = 110 – 6Q, where Q is the number of years spent in school. The private marginal cost per year of education is given by PMC = 20. There is a positive consumption externality of $18 per year of school attended. Which of the following statements is true?
The market equilibrium is efficient.
In the market equilibrium everyone gets 15 years of education.
In the market equilibrium everyone gets 18 years of education.
In the socially efficient equilibrium everyone gets 15 years of education.
a and b are true.
Explanation / Answer
Ans
Right answer is in the market equilbrium everyone gets 15 years of schooling. This is because for equilbrium mc =mb
110-6Q=20
Q=90/6=15
100% right answer Please like answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.