A semiprofessional baseball team near your town plays two home games each month
ID: 1158189 • Letter: A
Question
A semiprofessional baseball team near your town plays two home games each month at the local baseball park. The team splits the concessions 50/50 with the city but keeps all the revenue from ticket sales. The city charges the team $500 each month for the three-month season. The team pays the players and manager a total of $2500 each month. The team charges $10 for each ticket, and the average customer spends $7 at the concession stand. Attendance averages 100 people at each home game.
2nd attempt
Part 1 (4 points)
See Hint
Part 2 (1 point)
See Hint
Explanation / Answer
Part 1:
Average revenue for each game = revenue form the ticket sale + revenue form the concession
Average revenue for each game = 100*10 + 100*7*50% = $1350
Total revenue each season = 1350*2*3 = $8100
Total cost each season = 500*3 + 2500*3 = $9000
Profit = 8100-9000 = -$900
Part 2:
Cost per game = total cost / number of games = 9000/6 = $1500
Breakeven number of tickets = 1500/earning per ticket = 1500/13.5
Breakeven number of tickets = 111.11 tickets
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.