As a manager of a firm, you have estimated that the demand for the product the f
ID: 1158471 • Letter: A
Question
As a manager of a firm, you have estimated that the demand for the product the firm sells is $Q D = 1,800 – 5 P – 0.25 I, where P is the price of a unit of the firm's product and I is the average consumer income of the firm's customers. Currently, P = $80 and I = $4,000. Based on this information, then if the economy enters a recession and consumers' incomes decrease
A)The demand curve for the firm's product will shift to the left
The quantity demanded of the firm's product at P = $80 will increase.
C)The income elasticity of demand will stay the same.
None of the above
A)The demand curve for the firm's product will shift to the left
B)The quantity demanded of the firm's product at P = $80 will increase.
C)The income elasticity of demand will stay the same.
D)None of the above
Explanation / Answer
Answer is B. The quantity demanded of the firms product at P= $80 will increase.
Explanation:
The relation between the income and demand of firms product is negative. hence with the fall in income the demand of the goods will increase and the demand curve will shift to the right.
This will result in more goods being demanded at the same price of $80.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.