A small strip-mining coal company is trying to decide whether it should purchase
ID: 1159309 • Letter: A
Question
A small strip-mining coal company is trying to decide whether it should purchase or lease a new clamshell. If purchased, the “shell” will cost $150,000 and is expected to have a $55,000 salvage value after 6 years. Alternatively, the company can lease a clamshell for only $18,000 per year, but the lease payment will have to be made at the beginning of each year. If the clamshell is purchased, it will be leased to other strip-mining companies whenever possible, an activity that is expected to yield revenues of $14,000 per year. If the company’s MARR is 16% per year, should the clamshell be purchased or leased on the basis of a future worth analysis? Assume the annual M&O cost is the same for both options.
The future worth when purchased is $ .
The future worth when leased is $ .
Explanation / Answer
CASE 1 - Calmshell is purchased
Cost of shell = $150,000
Salvage value = $55,000
MARR = 16%
Time period = 6 years
Calculate the future worth when clamshell is purchased -
FW = -$150,000(F/P, 16%, 6) + $55,000
FW = (-$150,000 * 2.4363) + $55,000
FW = -$365,445 + $55,000 = -$310,445
The future worth when clamshell is purchased is -$310,445.
CASE 2 - Clamshell is leased
Lease payment = $18,000 per year
Revenue = $14,000 per year
MARR = 16%
Time period = 6 years
Calculate the future worth when clamshell is leased -
FW = -$18,000(F/A, 16%, 6) + $14,000(F/A, 16%, 6)
FW = (-$18,000 * 8.9774) + ($14,000 * 8.9774)
FW = -$161,593.2 + $125,683.6
FW = -$35,909.6
The future worth of clamshell when leased is -$35,909.6
The future worth is numerically higher when clamshell is leased.
So,
The clamshell shoulld be leased.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.