A start-up company is in need of an industrial engineer and they want to hire yo
ID: 1167397 • Letter: A
Question
A start-up company is in need of an industrial engineer and they want to hire you on a 3 year contract. They will pay you a base salary of $50,000 each year. In addition they will pay you bonuses, and the company is evaluating the following options from which you could choose:
Option 1: $5,000 at the end of year 1, $7,000 at the end of year 2, $15,000 at the end of year 3
Option 2: a one-time signing bonus of $X paid at the beginning of your employment (i.e. at time 0)
Assuming that you will put all this money in a secure investment that pays 5% compounded annually, at what value of $X in Option 2 will you be economically indifferent in choosing between these options?
Explanation / Answer
Option 1:
Amount after 1 year = $5,000
Amount after 2 year = $7,000 + $5,000 × 105% = $12,250
Amount after 3 year = $15,000 + $12,250 × 105% = $27,862.5
Option 2:
Amount = Principal (1 + interest rate)^3
$27,862.5 = Principal (1 + 0.05)^3
Principal = $27,862.5 / 1.157625
= $24,068.68
Answer: The value of $X in option 2 would be $24,068.68.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.