An economist estimated that the cost function of a single-product firm is: C(Q)
ID: 1169087 • Letter: A
Question
An economist estimated that the cost function of a single-product firm is: C(Q) = 110 + 20Q + 30Q2 + 10Q3. Based on this information, determine the following:
a. The fixed cost of producing 10 units of output. $ 110
b. The variable cost of producing 10 units of output. $ 13200
c. The total cost of producing 10 units of output. $ 13310
d. The average fixed cost of producing 10 units of output. $ 11
e. The average variable cost of producing 10 units of output. $ 1320
f. The average total cost of producing 10 units of output. $ 1330
g. The marginal cost when Q = 10. $ 3620
Explanation / Answer
C(Q) = 110 + 20Q + 30Q^2 + 10Q^3
a. Fixed cost= Constant term in above equation=$110
b. Variable cost =20Q + 30Q^2 + 10Q^3
Variable cost for 10 units=20*10+30*(10^2)+10*(10^3)= 13200
c. The total cost for 10 units = Fixed cost + Variable cost=13200+110=13310
d. The average fixed cost for 10 units= fixed cost/Quantity =110/10=11
e. The average variable cost of producing 10 units = Variable cost/Unit=13200/10=1320
f. The average total cost of producing 10 units=Total cost=Total cost/unit=13310/10=1331
g. The marginal cost=d(C(Q)/dQ=20+60Q+30*Q^2 =20+60*10+30*(10^2)=3620
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.