The demand for good X is given by Q x d = 1200-0.5P x +0.25P y -8P z +0.1M Resea
ID: 1169585 • Letter: T
Question
The demand for good X is given by
Qxd = 1200-0.5Px+0.25Py-8Pz +0.1M
Research shows that the prices of related goods are given by Py=$5900 and Pz = $90, while the average income of individuals consuming this product is M=$55,000
A) How many units of good X will be purchased at Px= 4,910?
B) What is the own price elasticity at Px= $4,910? Is demand elastic or inelastic at this point? What would happen to firm’s revenues if it decided to charge a price below $4,910?
C) What is the cross price elasticity of demand between good X and good Y? Are goods X and Y substitutes or complements?
D) What is the income elasticity of demand? By how much would income need to change to bring an increase of 5% in the quantity demanded of good X?
Explanation / Answer
Qxd = 1200-0.5Px+0.25Py-8Pz +0.1M
When Py = 5900, Pz = 90, M = 55000,
Qxd = 1200 - 0.5Px + (0.25 x 5900) - (8 x 90) + (0.1 x 55000)
Qxd = 7455 - 0.5Px
(A) When Px = 4910, Qxd = 7455 - (0.5 x 4910) = 5000
(B) Price elasticity, eP = (dqx / dPx) x (Px / qx)
= - 0.5 x (4910 / 5000) = - 0.491
Since absolute value of eP < 1, demand is inelastic.
When price is reduced, quantity demanded increases at a lower proportion, causing total revenue to decrease.
(C) Cross price elasticity = (dqx / Py) x (Py / qx)
= 0.25 x 5900 / 5000 = 0.295
A positive cross price elasticity means as price of one good decreases (increases), demand of the other good decreases (increases). So the goods are substitutes.
(D) Income elasticity = (dqx / dM) x (M / qx)
= 0.1 x (50000 / 5000)
= 1
So income needs to increase 5% in order to increase quantity demanded by 5%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.