You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to l
ID: 1169913 • Letter: Y
Question
You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to local restaurants. Use the following information:
Sales price per abalone = $80
Variable cost per abalone = $5.40
Fixed cost per year = $750,000
Depreciation per year = $51,429
Tax Rate = 35%
The discount rate for the company is 15 percent, the initial investment in equipment is $360,000, and the project's economic life is 7 years. Assume the equipment is depreciated on a straight-line basis over the project's life ($51,429 per year). What is the Financial Break-Even level for the project? Do not use a comma in your numerical answer.
Explanation / Answer
For getting 0 NPV, the required OCF = 360000*0.15*1.15^7/(1.15^7-1) = $ 86,529.73 Now OCF = [q*(80-5.40)-750000]*0.65+51429*0.35 = 86529.73 Where q = the quantity to be sold, for 0 NPV. Solving for q 48.49*q-487500+18000.15 = 86529.73 q = (86529.73+487500-18000.15)/48.49 = 11466.89 = 11467 abalones. Answer: Financial break even level = 11467 abalones ($917,360)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.