Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Taxable Income Tax Rate $ 0 - 50,000 15% 50,001 - 75,000 25% 75,001 - 100,000 34

ID: 1170081 • Letter: T

Question

                                                 Taxable Income                         Tax Rate

                                            $          0 -        50,000                   15%

                                                50,001 -        75,000                  25%

                                                 75,001 -      100,000                   34%

                                              100,001 -      335,000                   39%

How much tax will this company pay based on the information above.

What is the average tax rate paid by the the taxpayer?

What is the "Marginal Tax Rate" for this taxpayer at this level of income?

At this marginal tax rate, how much additional tax will this taxpayer pay on an additional $10,000 of taxable income?

Use the following tax rates to answer questions 12-15 Also, assume the business has taxable income of $150,000.

                                                 Taxable Income                         Tax Rate

                                            $          0 -        50,000                   15%

                                                50,001 -        75,000                  25%

                                                 75,001 -      100,000                   34%

                                              100,001 -      335,000                   39%

Explanation / Answer

The average tax rate is the total amount of tax divided by total income.

A marginal tax rate is the tax rate incurred on each additional dollar of income. The marginal tax rate for an individual will increase as income rises.

Now, the company in question has a taxable income of $150,000.

Now, according to the slabs, different levels of income would be taxed at different rates:

$50,000 will be taxed at 15%. Hence tax = $7,500. Remaining income = $150,000 - $50,000 = $100,000

$25,000 will be taxed at 25%. Hence tax = $6,250. Remaining income = $100,000 - $25,000 = $75,000

$25,000 will be taxed at 34%. Hence tax = $8,500. Remaining income = $75,000 - $25,000 = $50,000

$50,000 will be taxed at 39%. Hence tax = $19,500

Hence, total tax payable = $7,500 + $6,250 + $8,500 + $19,500 = $41,750

Average Tax rate = Total tax payable/Total income

Average tax rate = $41,750/$150,000 = 27.83%

Marginal tax rate = 39% ( the last tax bracket)

Additional tax on additional $10,000 = 39% * $10,000 = $3900

{Average tax rate would then become = 30.43%}

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote